בלוג

למי מתאימה הקפאת משכנתא?

הקושי לעמוד בהחזרי המשכנתא הוא אחת ההשלכות האישיות המרכזיות של חוסר הוודאות הכלכלית שהביא אתו המצב הביטחוני כרגע במדינתנו.
החזרי המשכנתא עומדים על כ-25 אחוזים מההכנסה החודשית של משק הבית וכשההכנסה הזו נמצאת בסכנה, החזרי המשכנתא הם הנטל הכבד ביותר. זו הסיבה שישראלים רבים פנו להליך של הקפאת משכנתא.

הקפאת משכנתא היא הליך שקיים על מנת להקל על לווים שנקלעו לקשיים תזרימיים ולא מסוגלים לעמוד בהחזרי המשכנתא. זוהי הגדרה כוללת, וחשוב לבחון כל מקרה לגופו כדי להחליט האם זה הזמן הנכון להקפאת משכנתא והאם ההקפאה היא אכן הפתרון המתאים ביותר עבורך.

להקפיא את המשכנתא או לא?

הקפאת משכנתא תתאים לך במידה ואין ביכולתך לעמוד בהחזרי המשכנתא בתקופה הקרובה, אולם קיים צפי כי בעוד מספר חודשים, בתום תקופת ההקפאה, המצב ישתנה: ייתכן ותהיה לך אפשרות לחזור ולשלם את ההחזרים במועדם; ייתכן שיעמוד לרשותך סכום כסף נזיל או שמצבך התעסוקתי ישתפר - אלו דברים שצריך לקחת בחשבון לפני קבלת ההחלטה.

אם יש צפי שמצבך הכלכלי לא ישתפר ואף יורע חלילה, הקפאת משכנתא עשויה להעמיד אותך בסיטואציה כלכלית מורכבת יותר בתום התקופה, שכן ההחזרים החודשיים יהיו גבוהים יותר.

במידה ויש ברשותך סכום כסף נזיל מחסכונות או פקדונות או אפשרות להיתמך במשפחה על מנת לגייס הון עצמי שיעזור לך בתקופה הקרובה, ייתכן שלא כדאי להקפיא את המשכנתא אלא להמשיך בשגרת התשלומים ולהימנע מהגדלת ההחזרים והריביות.

ומה לגבי מיחזור משכנתא?

מיחזור משכנתא היא פעולה שיכולה לשפר את תנאי החזר המשכנתא. אם יש באפשרותך להפנות סכום כסף מדי חודש לפירעון הלוואה אך החזרי המשכנתא הנוכחיים גבוהים מדי עבורך, יכול להיות שזה פתרון שיתאים לך וכדאי לבדוק מה תנאי המיחזור שמציעים לך לפני הקפאה. 

לסיכום, לפני כל החלטה לגבי החזרי המשכנתא חשוב לבחון את האופציות הקיימות עבורך מול המציאות הכלכלית העכשווית והעתידית שלך ולבחור בפתרון שייטיב עם מצבך ויאפשר לך אורך נשימה לטווח הרחוק.

אין באמור כדי להוות הצעה למתן אשראי. כל מתן אשראי כפוף לאישור הבנק בהתאם לתנאים ולמדיניות הבנק כפי שיהיו מעת לעת. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות