בלוג

המדריך למשקיע המתחיל

הבורסה לניירות ערך מאפשרת לחברות ולממשלה לגייס הון מהציבור על ידי הנפקה של ניירות ערך. הרעיון בבסיסו הוא חברתי ונחמד: רתימת ההון שנמצא אצל הציבור לפיתוח הכלכלה והפיכתו לשותף להצלחה. על בסיס עיקרון זה התפתחו מגוון רב של מוצרים פיננסיים שעוקבים אחר שווין של החברות שנסחרות בבורסה, כמו מדדים, תעודות סל, מניות, אופציות ועוד. כמו כן, חוקקו חוקים ורגולציות שונות בכדי לפקח על המסחר ולוודא שהוא מתנהל ביושר ובהגינות. כיום, חברות שנסחרות בבורסה חייבות לעמוד בתנאים קשוחים של שקיפות, לפרסם את דוחותיהן הכספיים, אזהרות רווח ומידע מהותי על עסקיהן. אז איך נכנסים לעניינים?​​

שוק ההון הוא כבר לא מתחם סגור וכיום כל אחד יכול להשקיע בתבונה וליהנות מפוטנציאל לתשואות גבוהות

שלב 1: אסטרטגיה

  1. הגדירו את טווח הזמן להשקעה – האם אתם רוצים השקעה שתניב פירות בטווח קצר או שאתם מעוניינים בהשקעה לטווח ארוך?
  2. מהי מטרת ההשקעה – האם אתם מעוניינים להשתמש ברווחים או להגדיל את הקרן?
  3. מהי רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על עצמכם – ככל שהסיכון גדול יותר, כך גם התשואה במקרה של רווח, ולהפך.
  4. מי ינהל את תיק ההשקעות – האם אתם מעוניינים לנהל את תיק ההשקעות באמצעות מערכת מסחרעצמאי או שאתם מעדיפים לפנות למנהל תיקים מקצועי? הבחירה במסחר עצמאי מצריכה מכם להכיר לעומק את המכשירים הפיננסיים שעומדים לרשותכם וכן לעקוב אחר הענפים שאתם משקיעים בהם כדי לזהות מגמות עתידיות.

הטיפ שלנו: רוצים להיות בטוחים כיצד לנתב את ההשקעות שלכם בכלים הפיננסים שעומדים לרשותכם? השתמשו בשירותי הייעוץ שלנו על מנת לקבל חוות דעת מקצועית על כלי ההשקעה שאתם בוחרים והאם הוא תומך ברמת הסיכון שאתם רוצים לקחת.

שלב 2: בחירת הברוקר שבאמצעותו תבצעו את הפעולות

בחירת הברוקר משפיעה על העמלות שתשלמו בעבור קנייה או מכירה, על סכום המינימום לפתיחת תיק ועל השירות והייעוץ שתקבלו לאורך הדרך. כיום ניתן לבצע השקעות בשוק ההון דרך הבנקים, דרך הברוקרים הפרטיים או דרך בנק שנותן לכם עמלות נמוכות כמו של ברוקר פרטי, ביחד עם גב חזק של בנק – כן, אנחנו.

הטיפ שלנו: המפקח על הבנקים מחייב את הבנקים לפרסם את העמלות שהם גובים, לכן היום קל לבצע סקר שוק ולראות מה הכי מתאים לכם. בדקו את העמלות של בנק ירושלים בהשוואה לעמלות הבנקים וחברות ההשקעות.

שלב 3: בחירת אפיק השקעה

בהתאם ליעדים שהגדרתם ולרמת הסיכון שמתאימה לכם, הגיע הזמן לבחור אפיק השקעה. המגוון הוא רחב, לכן בשלב זה מוטב להתייעץ עם יועץ השקעות שיסייע לכם למצוא אפיק השקעה שיענה על הצרכים שלכם. בין אפיקי ההשקעה הקיימים:

  • ​אפיקי השקעה בסיכון גבוה: מניות, מדדים, תעודות סל, מט"ח.
  • אפיקי השקעה בסיכון נמוך: קרנות נאמנות סולידית, קופות גמל, אגרות חוב ופיקדונות.
 

במקרה בו רוצים לפזר את הסיכון מומלץ לפזר את ההשקעה במספר אפיקים שונים.

צידה לדרך: מילון מונחים למשקיע

קרן נאמנות: התאחדות של מספר משקיעים להשקעה משותפת, המנוהלת באופן מוסדר לפי חוקים ברורים ומדיניות השקעה מוגדרת מראש. קיימות מגוון קרנות נאמנות המציעות רמות סיכון שונות.

קופת גמל וקרנות השתלמות: תכניות חיסכון שצמודות לשוק ההון וערכן נמדד בהתאם למדדים שאחריהם הן עוקבות. ההבדל ביניהן: קופת גמל הינה חיסכון פנסיוני, שניתן לפדותו לאחר גיל הפרישה, ואילו קרן השתלמות נסגרת לתקופה של 6 שנים שלאחריהן בעל הקרן יכול למשוך את כל הסכום.

מניות: נייר ערך המקנה לרוכש חלק בבעלות החברה, ושערכה נגזר מערכה הכולל של החברה. בטווח הארוך, למניות יש פוטנציאל להשיג תשואות גבוהות מאלה של אפיקי השקעה סולידיים, אך טמון בהן יותר סיכון מפני ששערי המניות נוטים להיות תנודתיים יותר ומידת הוודאות שמספקת המניה הינה נמוכה.

מדד: איחוד של מספר ניירות ערך למכשיר פיננסי אחד משולב, שתנודותיו משקפות את מצב הענף או השוק כולו. למשל, מדד ת"א 100 כולל בתוכו את 100 המניות בעלות השווי הגבוה ביותר שנסחרות בבורסה בתל אביב.

תעודות סל: נייר ערך שעוקב אחר מדד שלם שכולל בתוכו מספר מניות ולא אחרי חברה אחת. בעת הפדיון המשקיע יכול לקבל פיזית את המניות שבהן השקיעה תעודת הסל או את שוויין הכספי.

איגרת חוב (אג"ח): נייר ערך המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב בתוספת ריבית. באמצעות אג"ח, חברות וממשלות לוות כסף מהציבור בתמורה לאחוזי ריבית והצמדה.

אופציה: נייר ערך המהווה חוזה עתידי לרכישה של מניות חברה בעתיד בסכום כסף מוגדר מראש ובמועד קבוע מראש. האופציה הופכת לרווחית כאשר ניתן יהיה למכור אותה במחיר גבוה יותר מאשר המחיר שבו היא נרכשה. פעולה זאת נקראת "מימוש אופציה". ​

אין לראות בכתבה זו הזמנה או ייעוץ לביצוע השקעה מסוג כלשהו ואין בה כדי להחליף את הצורך בייעוץ השקעות אישי המותאם לצרכים הפרטיים של כל לקוח ספציפי. 

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות