בלוג

מיהו מנהל השקעות ומה ההבדל בינו לבין יועץ השקעות?

​​​מגוון אפיקי ההשקעה והחיסכון המקושרים לשוק ההון יכול להיות מבלבל, ולכן לקוחות רבים פונים לייעוץ מקצועי של... ובכן, זה הזמן להבין מה ההבדל בין נותני השירותים השונים בתחום שוק ההון, איזה רישיון נדרש להחזיק לפני שמייעצים ללקוחות וכן, אילו מחויבויות יש ליועצים ולמנהלי התיקים כלפי הלקוחות שלהם.

לפי החוק בתחום זה עוסקים 3 אנשי מקצוע שונים:

(חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות ובניהול תיקי השקעות התשנ"ה – 1995)

יועץ השקעות – מייעץ ללקוחותיו בנוגע לכדאיות של השקעה, החזקה, קנייה או מכירה של ניירות ערך או מוצרים פיננסיים שונים. יועץ השקעות רשאי גם לפרסם את ההמלצות שלו בברושורים, בניוזלטרים וכדומה. יועץ ההשקעות יכול לתת את המלצתו לגבי כדאיות ההשקעה, אך ההחלטה והביצוע של הפעולה בפועל נמצא בידכם.

משווק השקעות – יש יועצי השקעות הקשורים למוצרים פיננסיים מוגדרים, למשל יועצי השקעות שעובדים עבור קרן נאמנות כלשהי או שחברת ייעוץ ההשקעות שלהם מחזיקה בחברה-בת בעלת קרן נאמנות. יועצים אלו מחויבים לעדכן אתכם שהם משווקי השקעות ולא יועצי השקעות, שכן ההמלצות שלהם הינן שיווקיות. לכן, בדקו היטב מיהו הממליץ ומה הקשר שלו לניירות הערך או למכשירים הפיננסיים שעליהם הוא המליץ.

מנהל תיקי השקעות - מנהל תיקי השקעות מבצע בעצמו פעולות בתיק ניירות הערך של לקוחותיו, על פי שיקול דעתו ולאחר שבירר מהם המאפיינים, הצרכים והרצונות של כל לקוח. לרוב, אם תרצו לאשר מראש כל פעולה יש צורך להגדיר זאת במעמד חתימת ההסכם מולם. הקשר בין לקוח למנהל תיקים מצריך רמת אמון גבוהה מאוד.

מי מהם חייב ברישיון?

התשובה היא: כולם. יועצי השקעות ומשווקי השקעות חייבים ברישיון ייעוץ או רישיון שיווק (בהתאמה) שניתן על ידי הרשות לניירות ערך, והם אינם רשאים לעסוק בניהול תיקי השקעות אלא בייעוץ בלבד. בשונה מכך, מי שקיבל רישיון לניהול תיקי השקעות, יכול לעסוק גם בייעוץ השקעות ללא צורך ברישיון נוסף. מנהל תיקי השקעות חייב לעבוד בתאגיד מוסדר, כשגם התאגיד עצמו הינו בעל רישיון ניהול תיקי השקעות. משווקי השקעות ויועצי השקעות יכולים לעבוד כעצמאים או בחברה בעלת רישיון שיווק או ייעוץ (לפי העניין) או בתאגיד בנקאי.

לפני קבלת הרישיון, יועצי השקעות ומנהלי תיקי השקעות נדרשים לעמוד בבחינות שונות, להוכיח בקיאות בדיני ניירות ערך, בקריאת דוחות כספיים, בהיכרות עם אסטרטגיות השקעה ועוד. מנהלי תיקי השקעות בלבד נדרשים לעמוד בבחינה נוספת בתחום הערכת ביצועים וניהול סיכונים בתיקי השקעות.

שימו לב: החוק פוטר מהוצאת רישיון יחידים שעוסקים בייעוץ או בניהול השקעות שאין להם יותר מ-5 לקוחות בשנה קלנדרית, אך חשוב לדעת שפעילותם של אותם יחידים אינה מפוקחת על ידי רשות ניירות ערך, ושעליכם, כלקוחות, לוודא שהם מתנהלים בהוגנות, מנהלים נכון את הסיכונים ובעלי פוליסת ביטוח בתוקף. ​​

לפני שחותמים, מה שואלים?

לפני חתימה על הסכם ניהול תיקים או קבלת המלצות מיועץ או משווק השקעות, מומלץ לשאול אותם את השאלות הבאות:​

  • האם יש לך רישיון לייעוץ השקעות או לניהול תיקי השקעות?
  • האם אתה מחזיק בפוליסת ביטוח ובהון עצמי כנדרש בחוק?
  • האם אתה קשור באופן ישיר או בעקיפין לקרן נאמנות או לכלי פיננסי אחר?
  • מהי האסטרטגיה שתנקוט בה להתאמת ההשקעה לצרכים ולרצונות שהגדרתי?
  • על אילו פעולות אתה מודיע מראש לפני ביצוען ובאיזה אמצעי תקשורת אתה משתמש?
  • האם קיים ניגוד עניינים בינך לבין הארגון הפיננסי שבו אתה עובד?
  • האם אתה מקפיד להחזיק את תיקי ההשקעות של הלקוחות שלך בנפרד אחד מהשני ובנפרד מתיק ההשקעות שלך?
  • האם ההסכם הכתוב כולל פירוט של צרכי הלקוח כפי שהוגדרו ואת פירוט העמלות ודמי הניהול?
  • האם ניתן לסיים את ההתקשרות עמך בכל עת?

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות