בלוג

מי אתן, קרנות הון?

 

​​קרן גידו​ר

על פי רוב, קרן נאמנות רגילה משקיעה באפיקי השקעה שונים כמו אגרות חוב, מניות וכדומה, בשאיפה שערכם יעלה. לעומתה, קרן גידור, או באנגלית Hedge Fund, היא קרן השקעה שמכוונת לקהל אמיד שחובב השקעות מסוכנות, והיא שמה לעצמה מטרה להביא לרווחים בכל מצב שוק, עולה ויורד כאחד, על ידי אמצעי גידור פיננסיים שונים, ומנסה למקסם את הסיכויים שלה להרוויח גם במחיר של השקעה בשוק תנודתי.
מרבית קרנות הגידור לא פתוחות להשקעה לציבור הרחב, הן פחות נזילות וניתן להיכנס או לצאת מהן רק אחת לתקופה. סכום הכניסה ההתחלתי להשקעה בקרנות גידור גבוה ועומד על מיליון דולר, אם כי לא נדיר למצוא גם תוכניות למשקיעים קטנים יותר. בנוסף, מעבר לדמי הניהול מקובל לשלם לקרן הגידור "עמלת הצלחה" בסכום שמגיע עד 50% מהרווח.
שיטות הפעולה של קרנות גידור הן באמצעות כלים פיננסיים מגוונים, אך הבולטים בהם הם "לונג-שורט", כלומר מכירה בחסר וכנגדו קנייה, ומינוף פיננסי, במטרה להרוויח גם כשהשוק יורד. שיטות פעולה אלו מגדרות את הסיכון להפסדים, משום שהמכירה בחסר תאפשר רווח גם כשהשוק יורד. 
קרנות גידור שונות משתמשות באסטרטגיות שונות להשקעה ולכן כוחה של כל "גדר" שכזו שונה. 

מהו באמת ההבדל בין קרן גידור, קרן פנסיה, קרן נאמנות וקרן הון סיכון? הגיע הזמן לעשות סדר בבלאגן ולהכיר את העולם הפיננסי שמאחורי המונחים

קרן נאמנות

קרן נאמנות, או באנגלית Mutual Fund, היא גוף שפועל בתחום של השקעות משותפות בניירות ערך במטרה להפיק רווחים משותפים מהחזקתם ומביצוע עסקאות בהם. מבחינה משפטית, הנכסים בקרן שייכים לעמיתים אם כי היא מנוהלת על ידי מנהלים מקצועיים, וזה יתרונה הגדול לקהל הרחב והבלתי מקצועי. קרן הנאמנות פועלת על פי הסכם נאמנות ותשקיף שמפורסמים לציבור, במסגרתם גם נקבעת מדיניות הפעולה שלה הקבועה מראש. בישראל קיימות קרנות נאמנות שונות, חלקן מתמחות באג"ח, חלקן במט"ח וחלק מהן פועלות בשילוב של מספר אפיקים. עמיתי קרן הנאמנות יכולים לסחור ביחידות, למכור או לרכוש, ומחיר הקרן נקבע בהתאם לשווי נכסיה ומחולק במספר היחידות בה. קרנות נאמנות נחשבות לשחקניות מפתח בשוק ההון והמסחר בהן משפיע על התנודות בשוק. 

קרן פנסיה

קרן פנסיה היא תוכנית ביטוח שמטרתה להבטיח לעובדים שכירים ועצמאיים, תשלום חודשי קבוע לכל ימי חייהם עם פרישתם מהעבודה בגיל הפרישה, וכן במקרים חריגים של נכות או פנסיה לשארים במקרה של מוות. באמצעות קרן הפנסיה מובטחת הכנסתו של אדם לטובת מצבי קיצון בהם לא יוכל לעבוד או לכשיפרוש. לצורך כך, בכל חודש מעבירים העובד ומעבידו, או העובד העצמאי, תשלומים אל קרן הפנסיה, שמתפקדת כסוג של קופת גמל ומהווה מאגר של נכסים שמוחזק בנאמנות על ידי חברה מנהלת, לטובתם של העמיתים.

קרן הון סיכון

קרן הון סיכון, הנקראת באנגלית Venture Capital Fund, או VC בקצרה, היא קרן להשקעות פרטיות שבוחרת להשקיע במיזמים שרמת הסיכון בהם היא גבוהה יחסית (כמו סטרטאפים, למשל), מתוך רצון לפוטנציאל תשואות גבוה אם יצליחו. בתהליך ההשקעה מגייסת הקרן כסף בבנק, דרך משקיעים פרטיים או מוסדיים או באמצעות שוק ההון, ומשקיעה בחברות בתנאים מגבילים. קרנות הון סיכון נוהגות לגבות אחוזים גבוהים מהון המניות של היזמים או של בעלי החברה תמורת השקעתן בסיכון גבוה. ישנם סוגים שונים של קרנות הון סיכון, כגון קרנות הון סיכון תאגידיות, קרן של קרנות, קרנות הון סיכון ממשלתיות וכן הלאה.

 

 לחצו כאן למידע נוסף על קרנות הון ופעילות שוק ההון​ בבנק ירושלים.

אין באמור לעיל בכדי להוות המלצה להשקעה או תחליף לייעוץ השקעות המותאם אישית לנתוניו של כל לקוח באופן אישי ועל פי צרכיו הספציפיים. אין לראות באמור לעיל תיאור משפטי כלל וכלל של מכשירי ההשקעה השונים וקרנות ההון המתוארות או תיאור ממצה שלהם. האמור הוא למטרות מידע כללי בלבד.

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות