בלוג

הבנק סרב להלוואה, האם כדאי לבקש הלוואה מבן משפחה?

הלוואות רבות שהתחילו כמחווה של רצון טוב בין קרובי משפחה הסתיימו במפח נפש ולעיתים אף בבתי המשפט. הסיבה היא, שבשונה מגופים פיננסיים שלהם כלים ומתודולוגיות להעריך סיכונים ולאמוד את שווי ההלוואה, אנשים פרטיים אינם מודעים תמיד לסיכון שהם לוקחים. כמו כן, כשמדובר בקרובי משפחה, שני הצדדים מרגישים קצת לא בנוח עם המעמד – כתוצאה מכך לפעמים הלווה לוקח סכום קטן ממה שהוא צריך ומתחייב להחזרים קרובים ומהירים, או לחילופין – המלווה נותן סכום גבוה ממה שתכנן עם מדיניות החזרים בסגנון "תחזיר כשיהיה לך".

זה לא נעים, אבל קורה: אנשים שהבנק אינו מאשר להם הלוואה פונים לבני משפחה. במצב כזה, גם המלווה וגם הלווה בסכנה בשני המישורים, הפיננסי והמשפחתי

הסכסוכים מגיעים מהר מאוד בשל הפער בין הציפיות של שני הצדדים. הלווה זקוק למימון, אך מכיוון שפנה לבן משפחה, הוא מצפה לגמישות בפריסת ההחזרים, או שאינו בטוח ביכולת ההחזר שלו. כמובן שאינו מצפה לשלם ריבית או הצמדה.

מהצד השני, גם המלווה אינו חש בנוח. הוא רואה את הלוואתו כהשקעה מצדו ורוצה לדעת כיצד הלווה משתמש בכסף ואיך הוא מנהל אותו. הוא דואג מיכולת ההחזר של הלווה, אך חושש לפגוע במערכת היחסים שביניהם אם יסרב לבקשת ההלוואה. לכן, מלווים רבים מוצאים את עצמם מוותרים על צרכיהם האישיים לצורך מימון הלוואות לבני משפחה או נכנסים למצוקה כלכלית משלהם בעקבות דחיית מועד ההחזרים מצד הלווה. במקביל, גם מדד המחירים עשוי להשתנות, והלוואה שלא הוצמדה נכון, עשויה לגרום להפסדים למלווה.

איך מבקשים הלוואה מקרוב משפחה?

אם בכל זאת בחרת לבקש הלוואה מקרוב משפחה, לפניך הטיפים שלנו לשמירה על יחסים תקינים בין בני המשפחה.

  • חתמו על הסכם הלוואה שמגדיר מהו הסכום המלווה, מה גובה ההחזר החודשי ומהי פריסת התשלומים, וכן מגדיר האם ההלוואה תוצמד למדד המחירים או תישא ריבית.
  • אם יש לך הלוואות נוספות שאתה מחזיר בתקופה זו, וודא שאינך לוקח על עצמך התחייבות כספית שאינך יכול להחזיר.
  • ניתן להציע למלווה ביטחונות שיבטיחו את יכולת החזר ההלוואה, כמו שעבוד נכס או צ'ק לביטחון.
  • הימנע מבקשת הלוואות עבור רכישת מוצרי מותרות, חופשות או אירועים מפוארים, ובחר הלוואות שלא יגרמו אי נוחות למלווה, כגון: מתן הלוואות לצורך שיפור רמת החיים, לימודים, דיור, פתיחת עסק או טיפולי בריאות.
  • אם קיבלת תשובה שלילית מקרוב משפחה, כבד את החלטתו.​

מהן האלטרנטיבות?

אם הבנק שלך סירב לתת לך הלוואה, ואינך מעוניין לפנות לקרוב משפחה בבקשת הלוואה, עומדות בפניך שתי אפשרויות: הראשונה היא נטילת הלוואה חוץ בנקאית מחברת כרטיסי אשראי או חברת מימון אחרת, שלרוב יציעו הלוואות בריביות גבוהות מריביות הבנקים בתוספת עמלות נלוות. האפשרות השנייה היא לפנות בבקשת הלוואה לבנק אחר. כך תוכל להמשיך ליהנות מתנאי הלוואה נוחים של בנק, מבלי לחרוג ממסגרת האשראי שלך.

אנחנו בבנק ירושלים מציעים לך הלוואה לכל מטרה עד 200,000 ₪​, ללא צורך בביטחונות וערבויות, ובתנאים נוחים. אצלנו אתה קובע את תקופת ההחזר, בהתאם למה שנוח לך, ויכול לבצע את כל תהליך הגשת הבקשה מהבית, באופן דיגיטלי לחלוטין. שירותי ההלוואות של בנק ירושלים מתאימים ללקוחות כל הבנקים, ללא צורך בהעברת משכורת, ומאפשרים לכם ליהנות מגב כלכלי חזק של בנק, מפיקוח רגולטורי מלא של המפקח על הבנקים ומתנאים נוחים, שרק בנק יכול להציע. הגש בקשה להלוואה בבנק ירושלים.

אין באמור כדי להוות הצעה למתן אשראי. כל מתן אשראי כפוף לאישור הבנק בהתאם לתנאים ולמדיניות הבנק כפי שיהיו מעת לעת.​ אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות