בלוג

מהי ריבית פריים: או מי מזיז את הפיקדון שלי?

ריבית פריים נקבעת על ידי הבנקים, על בסיס ריבית בנק ישראל, ומשמשת כבסיס לחישוב הריביות בפיקדונות, בהלוואות, באוברדרפט ובחלק מהמשכנתאות

בנק ישראל לא קובע את ריבית הפריים הנגבית במערכת הבנקאית, אלא רק מפרסם את ריבית בנק ישראל. ריבית פריים מחושבת בבנקים על בסיס ריבית בנק ישראל בתוספת מרווח שנקבע על ידם מריבית זו. בפועל כיום כלל הבנקים מחשבים את הפריים בכ-1.5% מעל ריבית בנק ישראל אך נתון זה עשוי להשתנות לפי בחירתם. הבנקים אינם כפופים לריבית פריים המפורסמת, אלא מדובר בבחירה מסחרית ואסטרטגית.

כיצד מחשבים פיקדונות לפי ריבית הפריים?

תנאי פיקדון בנקאי בריבית משתנה הינם לרוב ריבית פריים פחות מרווח מסוים עליו החליט הבנק, לרוב בהתאם לתקופת הפיקדון ולציפיות הבנק לשינוים בריבית בנק ישראל. מכיוון שריבית פריים מתבססת על ריבית בנק ישראל, היא משתנה בהתאם. בנק ישראל מפרסם את הריבית ביום ב' האחרון בכל חודש, וריבית פריים הנגזרת ממנה נכנסת לתוקף כמה ימי עסקים מאוחר יותר. לכן, פיקדונות או הלוואות המבוססים על ריבית פריים נחשבים לבעלי ריבית משתנה.

כיצד מחשבים ריביות של הלוואות או משכנתאות?

משכנתאות או הלוואות שצמודות לריבית פריים, לרוב נחשבות לאטרקטיביות באופן יחסי. היתרון בהלוואות על בסיס ריבית ה​פריים טמון בכך שאין הצמדה למדד ושניתן לפרוע את ההלוואה ללא עמלת פירעון מוקדם. כשהריבית נמוכה, משכנתאות אלו נחשבות לפופולריות אך טומנות בחובן סיכון של עליית ריבית, ולמעשה כפופות לשיקולים המוניטריים של בנק ישראל. לכן, בנק ישראל אינו מאשר להצמיד לריבית פריים יותר משליש מהמשכנתא שלכם.

האם ריבית פריים היא הדרך היחידה לחישוב ריביות בפיקדונות?

ממש לא. כל בנק יכול לבחור בעצמו את אופן חישוב הריביות לפיקדונות ולהלוואות ולקבוע את מנגנוני השתנות הריבית שלו. לעיתים הריבית תיגזר ממרווח מהפריים, ולעיתים הריבית תקבע כבר בתחילת הפיקדון לכל תקופתו.

בנוסף הבנק מציע מגוון פיקדונות בריביות שעולות על ריבית בנק ישראל - התאם לעצמך פיקדון דיגיטלי

אין באמור כדי להוות הצעה למתן אשראי. כל מתן אשראי כפוף לאישור הבנק בהתאם לתנאים ולמדיניות הבנק כפי שיהיו מעת לעת.​ מתן האשראי כפוף לשיקול דעת הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות