בלוג

נעים להכיר: אופציות

​​​מהן אופציות?

 אופציות הן חוזים שמעניקים למי שרוכש אותם זכויות מסוימות, ותמורת אותן זכויות הקונים משלמים פרמיה בעת הרכישה. קיימים שני סוגים של אופציות:

  • אופציית רכש (CALL) - מעניקה זכות לרכישת נכס או סחורה במחיר ובמועד הנקובים באופציה
  • אופציית מכר (PUT) -  המעניקה זכות למכירת נכס או סחורה מסוימת במחיר ובמועד הנקובים באופציה
שני הצדדים שביניהם מתקיים החוזה נקראים "כותב האופציה" ו"רוכש האופציה". כשמחזיק אופציית הרכש מממש בפועל את זכותו על האופציה, הוא רוכש נכס בסיס מכותב האופציה תמורת מחיר המימוש. מועד המימוש של האופציה תלוי בסוג האופציה: אופציות אמריקאיות מאפשרות זכות מימוש של האופציה בכל זמן שירצה מחזיק האופציה בטרם פקע תוקפה, ואופציות אירופאיות מאפשרות זכות מימוש של האופציה רק ביום פקיעת התוקף של האופציה. ישנם גם סוגים נוספים של אופציות המשליכים, בין היתר, על מועד המימוש.

אם אופציות נשמעות לך כמו ההטבה הזו שנותנים לעובדי הייטק, סימן שאתה לא יודע מהן אופציות, והגיע הזמן שתכיר את התחום

כיצד נקבע מחיר של אופציה?

 מחירן של אופציות נקבע על פי היצע וביקוש, והתמחור מתבצע על פי מודלים מתמטיים-כלכליים שמשקללים פרמטרים כמו מחירו של נכס הבסיס, רמת התנודתיות שלו, הציפיה של השוק בנוגע לתנודתיות הנכס בעתיד, שער המניה, תקופת הזמן שנותרה עד פקיעת התוקף של האופציה וכן הלאה. שקלול הנתונים הזה על פי נוסחאות מאפשר לחשב מהו ערך האופציה ומהי הפרמיה תמורתה. מחירה של אופציה ייקבע על ידי הכוחות הפועלים בשוק.
במהלך תקופת האופציה, מחיר השוק של נכס הבסיס עלול להשתנות, ולכן ישנו סיכוי כלשהו שאופציה תפקע "בתוך הכסף", כלומר במקרה שמחיר השוק של נכס הבסיס יהיה גבוה ממחיר המימוש ("מחוץ לכסף"), או בזמן שבו מחיר השוק של נכס הבסיס יהיה נמוך ממחיר המימוש. במקרה זה, יעדיף בעל האופציה לא לממש את האופציה אלא למכור או לרכוש את הנכס.
קצת היסטוריה
אופציות נסחרו לראשונה בשנות ה-70 בבורסה לאופציות של שיקגו, ובמהלך הזמן המסחר הורחב לבורסות אחרות ולתחומים נוספים, והחלו להיסחר אופציות לרכישה או למכירה של נכסים אחרים כמו מטבעות זרים, מדדי מניות, שערי ריבית, חוזים עתידיים ועוד. האופציות הנפוצות ביותר הן אופציות על מניות. כיום ניתן למצוא חברות רבות שנסחרות בבורסות ומייצרות כמות גדולה של כתבי אופציה שהונפקו יחד איתן, הנסחרים בבורסה כניירות ערך.

מה חשוב לדעת?

חשוב לדעת כי ישנם סוגי אופציות שונים, ואסטרטגיות שונות בהשקעה באופציות, כאשר כל אחת מהן כוללת פרמטרים שונים להתייחסות ושימת דגש שונה באופן מהותי. משקיעים רבים כבר גילו כי קנייה ומכירה של אופצי​​​ות מעשירות את פעילותם בשוק ההון ומהוות מקור טוב לייצור רווחים. אם אתה מעוניין לבצע מסחר עצמאי שכולל גם אופציות, חשוב שתכיר לעומק את האפשרויות העומדות בפניך. אנחנו בבנק ירושלים נשמח לייעץ לך לגבי הדרך הנכונה למסחר באופציות, בעזרת יועצי ההשקעות בסניפי הבנק. 
אין באמור לעיל בכדי להוות המלצה להשקעה או תחליף לייעוץ השקעות המותאם אישית לנתוניו של כל לקוח באופן אישי ועל פי צרכיו הספציפיים. 
אין לראות באמור לעיל תיאור משפטי כלל וכלל של אופציות בכלל וסוגי האופציות השונים בפרט או תיאור ממצה שלהן. האמור הוא למטרות מידע כללי בלבד.
​עסקה באופציות מוגדרת בחוק כעסקה הכרוכה בסיכון מיוחד. המסחר באופציות עלול להתבטא בהפסדים העולים עשרות מונים על שיעור ההפסד של נכס הבסיס, מה שעשוי להביא להפסדים ניכרים. עסקאות באופציות אינן מתאימות לכל אדם, אלא רק למשקיע שבידו מלוא הידע והמידע בכל הנוגע לאופציות ו/או לנכס הבסיס ולסיכונים הכרוכים בהשקעה בהם. 

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות