בלוג

ריביות בשוק ההון

היא קיימת כמעט בכל הלוואה, ולכן משפיעה על ההחלטות הפיננסיות החשובות ביותר. זה הזמן להכיר את הריבית, התוספת להחזר ההלוואה, שמשפיעה גם על התשואה של השקעותיך. הפעם נציג את ההבדלים בין סוגי הריביות השונות: ליבור, צבורה ומשתנה

מקורו של מושג הריבית הוא בעולם ההלוואות, ובדיוק מסיבה זו משפיעה הריבית גם על רוכשי אגרות החוב. הריבית היא סכום הכסף שאותו משלם אדם המחזיר הלוואה, בנוסף לסכום ההלוואה עצמו, המכונה גם "קרן ההלוואה". לכן, ברגע שאדם קונה אגרות חוב מחברה מסוימת, ובכך בעצם מעניק לחברה זו הלוואה, הוא עתיד לקבל מאותה חברה את החזר ההלוואה, הכולל את קרן ההלוואה בתוספת ריבית, וכך ליהנות מתשואה על השקעתו. 
בכל הקשור לאגרות חוב, גובה הריבית תלוי ביציבותה הכלכלית של החברה ממנה קונים את אגרות החוב. אם מדובר באג"ח ממשלתי או באגרות חוב שנקנו מחברה יציבה מבחינה פיננסית, הריבית תהיה נמוכה יחסית, שכן מדובר בהשקעה בטוחה יחסית. לעומת זאת, במקרה של אגרות חוב הנקנות מחברות פחות יציבות מבחינה כלכלית, הריבית על ההלוואה שאותה תעניק לחברה תהיה גבוהה יותר, כמעין פיצוי על הסיכון שנטל המלווה במתן הלוואה לחברה שעשויה לא לעמוד בהחזר ההלוואה.
ישנם מספר סוגי ריביות, אשר ביניהם מבחינים מספר קריטריונים. לכן, לפני שתחליט היכן להשקיע את כספך, חשוב שתכיר את סוגי הריביות השונים, בכדי שתוכל לקבל את ההחלטות בנוגע להשקעותיך בצורה שקולה ככל האפשר.

ריבית משתנה

ריבית משתנה היא ריבית אשר יכולה להשתנות ולהיקבע מחדש בשל קיומו של גורם חיצוני. במקרה של אגרות חוב בריבית משתנה, שיעור הריבית יכול להיקבע מחדש בכל תקופה בהתאם לערך בסיס מסוים. לדוגמה, ניתן לקבוע כי ערכה של הריבית יהיה שווה לערך ריבית הליבור בתוספת אחוז מסוים. 

ריבית ליבור

ריבית ליבור, ששמה מייצג את ראשי התיבות באנגלית של  "הריבית הבין-בנקאית המוצעת בלונדון", היא סוג של ריבית משתנה, המייצגת את גובה הריבית על פיה בנקים מוכנים להלוות כסף האחד לשני, ונגזרת מתוך ממוצע של ריביות פנים בנקאיות של בנקים נבחרים. ריבית זו מפורסמת פעם ביום עסקים, ומאותו רגע משתנה בהתאם לגורמים שונים כמו רמת הנזילות בשוק.

ריבית צבורה

ריבית צבורה היא ריבית שהצטברה על איגרת חוב עד תאריך קנייתה וטרם שולמה, על אף שמועד פירעונה חלף. קיומה של ריבית זו נובע מחובתו של בעל איגרת החוב לשלם מס הכנסה על רווחים החייבים במס.
בשל השפעתה של הריבית על התשואה אותה תוכל לקבל על השקעתך בשוק ההון, חשוב שתכיר את סוגי הריביות השונות, ותדע אילו סוגי ריביות כוללים כל אחד מאפיקי ההשקעה השונים. רק כך תוכל לקבל החלטה שקולה לגבי האופן בו תרצה להשקיע את כספך.
בכדי לחסוך לך את זמן ההתלבטות בין מסלולי ההשקעה השונים הכוללים ריביות שונות, בנק ירושלים מציע שירות ייעוץ השקעות, במסגרתו תוכל לקבל את כל המידע הרלוונטי מיועץ השקעות בעל ניסיון, שיוכל להנחות אותך לגבי אפיקי ההשקעה המתאימים לך ולצרכיך. יועץ ההשקעות ישתף אותך בתהליך כולו, כך שתוכל לקבל את ההחלטה הכדאית ביותר עבורך.

אין באמור לעיל בכדי להוות המלצה להשקעה או תחליף לייעוץ השקעות המותאם אישית לנתוניו של כל לקוח באופן אישי ועל פי צרכיו הספציפיים. 

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות