בלוג

גלה את הבורסה בלונדון

הבורסה לניירות ערך בלונדון נקראת באנגלית London Stock Exchange ובקיצור LSE. הנה עוד כמה עובדות מעניינות עליה

הבורסה לניירות ערך של לונדון ממוקמת בסיטי של לונדון והיא נחשבת לבורסה הגדולה ביותר באירופה ולרביעית בגודלה בעולם.

ראשיתו של המסחר בלונדון

הבורסה של לונדון החלה את צעדיה הראשונים ב"בית הקפה של ג'ונתן" בשנת 1698, כאשר הברוקר ג'ון קסטלינג החל לפרסם רשימת מחירים של כמה סחורות, שערי חליפין ומוצרים בסיסיים מסוימים כגון מלח, פחם ונייר. לאחר מכן עברה פעילותו ל"בית הקפה של גרוואי", שם נערכו מכירות פומביות של כל סחורה במשך זמן בעירתו של נר שמן, והמסחר התפתח ככל שהצטרפו אליו עוד ועוד חברות שניסו לגייס הון.
בשנת 1773 נפתחה בורסה פורמלית יותר והוקם מועדון חברים שהכניסה אליו בדמי חבר בלבד. לאור מקרי הונאה רבים, נפתח ב-1801 חדר המסחר המפוקח הראשון בלונדון.
ב-1812 התקבלו מספר תקנות וכללים שהפכו לאחר מכן לספר החוקים הראשון של הבורסה. בין היתר הוסדרו בו נושאים כמו פירעון חובות ופשיטות רגל. הבורסה הפכה לחלק מרכזי בחיי המסחר בלונדון עד כדי כך שהממשלה עצמה החלה לסחור בה על מנת לגייס כספים למלחמתה בנפוליאון.

אבני דרך בפעילות הבורסה בלונדון

1972 – מלכת אנגליה, אליזבת השנייה, חנכה את משכנה החדש של הבורסה, שכלל מספר קומות מנהלה וקומת מסחר ענקית.
1973 – שני אירועים חשובים התרחשו בבורסה הלונדונית: הבורסה התאחדה באופן רשמי עם 11 בורסות אזוריות איריות ובריטיות והותר לצרף נשים וזרים כחברים בקומת המסחר.
1984 – הושק מדד ה-FTSE 100 העוקב אחר 100 החברות המובילות הרשומות בבורסת לונדון.
1995 – הוקמה בורסת ה-AIM (Alternative Investment Market)הנחשבת לבורסת המשנה בלונדון והיא מכונה בבריטניה: The Junior Market. חוקי הכניסה לבורסת ה-AIM קלים יותר מאשר לבורסה הראשית ומטרת הקמתה היתה לאפשר לחברות קטנות וצומחות לצבור הון ולהתרחב.
2000 – הפכה הבורסה, בהצבעת בעלי המניות, לחברה ציבורית בעירבון מוגבל.
2007 – הבורסה הלונדונית התאחדה עם הבורסה באיטליה והן מהוות כיום את קבוצת הבורסה לניירות ערך בלונדון, ה-LSEG.

הנקודה הישראלית

מעל 30 חברות ישראליות נסחרות הן ב-LSE והן ב-AIM, בעיקר חברות מתחומי המלונאות, תקשורת, הייטק ובידור. בעבר חברות ישראליות רבות נמנעו מהנפקה בבורסת לונדון בשל חששות מרגולציה סבוכה ומדיניות שמרנית, בעיקר כלפי זרים. בשנים האחרונות נראה כי אין בסיס לחששות אלה ויותר ויותר חברות ישראליות פונות ללונדון. החברה הישראלית המצליחה ביותר בבורסת לונדון היא Plus500.

מדד הפוטסי - המדד המרכזי בבורסת לונדון

מדד הפוטסי (FTSE 100) הוא מדד המניות המוביל בבריטניה והוא כולל את 100 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בבורסת לונדון ולכן מהווה מדד ייחוס (בנצ'מארק) לשוק המניות האנגלי.
המדד הינו מסוג שווי שוק והרכבו מתעדכן אחת לרבעון. המדד החל להיסחר בינואר 1984 והוא נחשב אחד המדדים הסחירים ביותר בעולם.

 

אין באמור לעיל בכדי להוות המלצה להשקעה או תחליף לייעוץ השקעות המותאם אישית לנתוניו של כל לקוח באופן אישי ועל פי צרכיו הספציפיים.
האמור לעיל מהווה מידע כללי ואין לראות בו תיאור ממצה של הבורסה בלונדון.

  

אודות הכותב - מערך הכותבים של בנק ירושלים

בנק ירושלים הינו בנק המציע מגוון ייחודי של שירותים ומוצרים בנקאיים (משכנתאות, הלוואות, פיקדונות ועוד) ללקוחות כל הבנקים. בנק ירושלים, שנוסד בשנת 1963, ממשיך כל העת לבצע מהלכים כדי להתאים את עצמו לצרכים המשתנים של הלקוחות ולחידושים הטכנולוגיים.

רוצה לדעת עוד על הבנק? למידע נוסף אודות בנק ירושלים

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות